Een ambitieus plan om Spanje en Marokko te verbinden via een onderzeese spoortunnel is weer uit de ijskast gehaald. De tunnel zou in 2030 klaar moeten zijn, want dan organiseren Marokko, Portugal en Spanje het WK voetbal. Al lijkt die deadline op voorhand niet haalbaar. Als de tunnel tussen Spanje en Marokko er komt, is dit een revolutie voor kampeerders. Je rijdt je camper of caravan op de trein en 20 minuten later sta je op een ander continent.
Een onderzeese spoorwegtunnel is een ingewikkeld project, maar in Europa is het eerder ook gelukt met de tunnel tussen Frankrijk en Engeland. Een tunnel onder de Straat van Gibraltar is een langgekoesterde wens, omdat het verkeer nu afhankelijk is van langzame veerboten. Er wordt nu concreet onderzoek gedaan, met als doel de tunnel voor het WK voetbal in gebruik te nemen. Die deadline lijkt té mooi om waar te zijn.
Technische uitdagingen
Met een geplande lengte van 28 kilometer en een ligging van 475 meter onder zeeniveau moet de tunnel Punta Paloma in Zuid-Spanje verbinden met Cap Malabata in Noord-Marokko. Dit wordt gezien als een van de meest complexe infrastructurele projecten ter wereld. Ingenieurs moeten rekening houden met tektonische platen, harde gesteenten en sterke zeestromen. Ondanks innovatieve oplossingen, zoals prefab-tunnels op de zeebodem, schatten kenners de slagingskans op 60 procent. Dat schrijft de Britse krant The Telegraph in een recent overzicht van internationale infrastructurele projecten.

Kamperen in Marokko
Voor kampeerders die Marokko willen ontdekken, zou de tunnel een uitkomst kunnen zijn. Wil je niet wachten tot de tunnel klaar is en ben je van plan eerder die kant op te gaan? Houd er dan rekening mee dat de voorzieningen op campings aanzienlijk verschillen van die in Europa. De campings bieden vaak minder comfort en elektriciteit is niet altijd stabiel. Ook de sanitaire voorzieningen laten vaak te wensen over.
Luxere campings zijn wel te vinden in toeristische gebieden, zoals Agadir en Marrakesh. In andere delen van Marokko kampeer je vooral voor de unieke ervaring.
Sneller in Afrika
De tunnel tussen Spanje en Marokko zou een grote verandering betekenen voor kampeerders die met hun eigen kampeermiddel naar Marokko willen. Als het project wordt voltooid, maakt het de reis sneller, makkelijker en waarschijnlijk goedkoper. Tot die tijd blijft de veerboot de enige optie om het land met je camper of caravan te bereiken.
Weergaven: 8